מרכז שקד, שלמה קליין, עין גב, פלדנקרייז
   
  
שלמה קליין

מטפל ומורה בשיטת פלדנקרייז

קליניקה בתל קציר
טיפולים אישיים וקבוצתיים

פעילות קבוצתית:
טבריה
בית איל - עמק הירדן
בני יהודה - רמת הגולן

טל. 050-8890122
 shlomo57@bezeqint.net
 

קבוצות פלדנקרייז

המעונינים להצטרף לקבוצות:
  • טבריה - בית נעמת
  • תל קציר - מרכז שקד
  • בני יהודה, רמת הגולן
  • בית אייל - עמק הירדן
או לפתוח קבוצה בישוב שלהם,
מוזמנים לפנות
לשלמה קליין טל. 050-8890122

להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 FacebookTwitter

כאבי גב, מפרקים

טיפול בכאבי גב ומפרקים, שיפור היציבה והתנועה בשיטת פלדנקרייז -  מורה ומטפל שלמה קליין
 
שיטת פלדנקרייז הומצאה ופותחה על ידי ד"ר משה פלדנקרייז וזוכה להערכה בין לאומית רחבה במדינות העולם המערבי וביפן.
 
שיטת פלדנקרייז היא תהליך של למידה באמצעות תנועה. מטרתה להביא את האדם למודעות עצמית ולמימוש הפוטנציאל התנועתי שלו.   
                       
תהליך למידה זה נעשה תוך תרגול תנועות קטנות ועדינות במטרה ללמוד לבצען תוך שיתוף כל החוליות והמפרקים הקשורים לפעולה, כך להפחית את העומס על החלקים בגוף המתאמצים בדרך כלל יותר מאחרים (כמו כאבי גב וכאבי ברכיים). בדרך זו, מגיע האדם לאיזון שרירי טוב יותר. היציבה שלו משתפרת, הכאבים שוככים בהדרגה ונמנעת שחיקה של חוליות ומפרקים באזורים הרגישים (כמו: חוליות הגב התחתון וחוליות הצוואר).
בשיטת פלדנקרייז אנו מבצעים את התנועות במטרה ללמוד  איך לשפר את השליטה על הפעולה והתפקוד. התנועה אינה מטרה אלא האמצעי שבעזרתו מביאים את המטופל למודעות כיצד לשלוט טוב יותר  על השרירים. כך ניתן לבצע את הפעולה ביתר קלות על ידי ארגון גופני טוב יותר, ובכך לשקם באופן הדרגתי את התפקוד הכללי.

שיטת פלדנקרייז מתאימה
לאנשים בכל הגילים, מתבצעת בקבוצה או באופן אישי ויעילה מאד בפתרון של כאבי גב, כאבי גב תחתון, כאבי גב כרוניים, כאבי גב חזקים, ליקויים ביציבה, קשיים בהליכה, כאבים בכתפיים, כאבים בגפיים, כאבים בברכיים, כאבים כתוצאה מסיבות ראומטיות ובשיקום לאחר תאונה. השיטה מסייעת בבעיות הקשורות למערכת העצבים המרכזית, ניוון שרירים, מחלת פרקינסון, טרשת נפוצה או אירוע מוחי.

השיטה תורמת גם לשיפור הארגון המוטורי של תינוקות וילדים במקרים של עיכוב התפתחותי או קשיים מוטוריים, הנובעים מעיכוב בהבשלה של שלבים התפתחותיים שונים, כמו: זחילה, עמידה והליכה.

שיטת פלדנקרייז מתאימה לאנשים בריאים המעוניינים בשיפור הפעולה והקואורדינציה, ביניהם: אמנים, מוזיקאים וספורטאים.
שלמה קליין מטפל בכתף בשיטת פלדנקרייז
שעור קבוצתי פלדנקרייז - שלמה קליין
כללי העבודה בשיטת פלדנקרייז

בכדי להפחית את השפעת כוח הכבידה רוב שיעורי התנועה בשיטת פלדנקרייז מתבצעים בשכיבה. בצורה זו, כוח הכבידה אינו נופל על שטח הכתפיים הצרות, ולוחץ כלפי האדמה אלא מתפזר על כל שטח הגוף המושכב. באופן זה נשאר לנו לשאת את משקלם הקל של האיברים ולא את כל משקל הגוף, ועל כן תנועתו נעשית יותר ויותר נעימה והעומס השרירי הולך ומופחת ככל שהתנועה מתארכת.

השלד מהווה מוקד תשומת הלב. אנחנו מניעים באמצעותו את כל הגוף, כשמערכת השרירים העוטפת מונעת בעזרתו, ומערכת העצבים מתפעלת את התהליך כולו. 
כשתשומת הלב אל השלד - יש את היכולת לעזוב את הטונוס השרירי, להרפות את השרירים, לתת להם לפעול ביכולתם ולא מכוח הרצון שלנו.
כל תנועה מתבצעת בפשטות. הופכים כל תנועה מאתגרת לתנועה מובנת, וכשהתנועה מובנת לומדים להפוך אותה לקלה ונעימה לביצוע. תהליך כזה מתאפשר כי לוקחים תנועות מחיי היומיום,יצירת התנועה, המבוססת על השקטת הנשימה, מביאה את הגוף לאיזון בין המרכיבים השונים שבה. התארכות חלק מסויים, מביא להתקצרות הנגדי שלו, ולהיפך. כך ניתן ליצור איזון, המשפיע על השכבת כל הגוף. מתרגמים אותן לביצוע בשכיבה ואחר כך מרכיבים את התנועה מחדש, כשהיא מובנת, קלה ונעימה לביצוע.

נוכחות המורה בשיעור היא על מנת ללוות את התלמידים בתהליך למידה מעמיק את תנועתם וגופם. המורה אינו במרכז השיעור אלא השיעור עצמו והתהליך שכל אחד מהמשתתפים עובר במהלכו. כתוצאה מזה השיעור מהדהד אחרי התבצעותו במהלך הימים, יצירתו בתוך הגוף נטמעת והופכת להיות חלק מתנועת הגוף וכך נמסכת לתוכו גמישות שלא היתה לפני השיעור.
שלמה קליין מטפל טיפול אישי בגב בשיטת פלדנקרייז
במה דומות פילאטיס ופלדנקרייז?
  • בשתי השיטות מתיחסים לכוח הכבידה במיוחד כשמתעמלים על המזרן, המייצר את הצורך להפעלת התנגדות, הדרושה לגוף על מנת להתחזק
  • בשתי השיטות מקפידים על דיוק בהתאמה בין הנשימה והתנועה, שכן התאמה כזו מקלה על ביצוע התנועה ומאפשרת מנוחה ורגיעה בגוף. פיתול עמוד השדרה
במה שונות השיטות זו מזו?
  • בחשיבה על מוקדי התנועה – בעוד שבפלדנקרייז מתייחסים לשלד, בפילאטיס מתייחסים למקור התנועה משרירי הליבה
  • בשיעורי פילאטיס יש מבנה די קבוע של התחלת שיעור בעמידה, מעבר לשכיבה וישיבה. בשיעורי פלדנקרייז הנושא של השיעור מכתיב האם השיעור יתבצע בשכיבה, עמידה או ישיבה.
  • בפילאטיס כל שיעור מתנהל בצורה של מעבר סיסטמתי לאורך כל מערכות השרירים של הגוף, מלמעלה עד למטה. לכן השיעורים מתבצעים בעמידה, שכיבה וישיבה.
  • בפלדנקרייז מתייחסים לפונקציה תנועתית, לרוב כזו המתקיימת בחיי היומיום. רוב השיעורים מתקיימים בשכיבה.

למי מתאימה כל שיטה?
שיטת פלדנקרייז היא שיטה עדינה יותר, ולכן מי שמעוניין לעבוד בדרך עדינה, ללא מתח שרירי וללא לחץ מוזמן להתאמן בשיטה זו. או לשלב בין שתי השיטות.

מתוך: http://cafe.themarker.com/post/2611718/

 

 
**ההמלצות באתר, אינן תחליף לייעוץ רפואי ובריאותי, שיינתן על ידי רופא או מטפל בשיטת פלדנקרייז